Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

W jakim miejscu oraz jakim sposobem zdołasz wykorzystać alkohol etylowy? Poznaj funkcja!

Alkohol etylowy (znany także jako etanol lub też alkohol zbożowy) to bezbarwna łatwopalna ciecz o intensywnym zapachu i smaku. Ma wzór chemiczny CH3CH2OH oraz był używany w wielu przeznaczeniach od czasów starożytnych. W swojej najpowszechniejszej postaci alkohol etylowy jest dynamicznym czynnikiem trunków procentowych, takich jak piwo, wino i napoje spirytusowe.

Nie tylko można go bezpiecznie konsumować w małych dawkach, lecz działa także jako specyfik depresyjny, który spowalnia aktywność ośrodkowego systemu nerwowego, wywołując zatrucie, gdy zostanie spożyte zbyt sporo. Może być też toksyczny dla zwierzaków, jeżeli zostanie połknięty w znacznych stężeniach. Poza celami rekreacyjnymi alkohol etylowy jest także używany w przemyśle do rozmaitych produktów, w tym paliw, lekarstw, pestycydów i surowców zapachowych.

Jako dodatek do kompozycji benzynowych zwiększa liczbę oktanową, co pomaga opuszczać stuki w silniku przy wyższych stopniach sprężania. W zimnym klimacie można go dodawać do oleju napędowego w celu zmniejszenia woskowania spowodowanego niskimi temperaturami – pragniesz dowiedzieć się więcej, zobacz alkohol etylowy. Niska temperatura wrzenia etanolu sprawia, iż doskonale nadaje się do przenoszenia cząsteczek w procesach destylacji podczas tworzenia przeróżnych typów napojów alkoholowych, takich jak whisky czy gin.

Jego niska lotność powoduje, że jest bezpieczny w obsłudze bez konieczności wykorzystywania specjalistycznego sprzętu lub też procedur bezpieczeństwa; oprócz tego jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe powodują, że jest pomocny w środkach sprzątających, takich jak alkohol do wycierania bądź też środki do dezynfekcji rąk. Ogólnie rzecz biorąc, alkohol etylowy jest znaczącą częścią naszego powszedniego swojego życia; bez względu od tego, czy od czasu do czasu pijemy piwo z przyjaciółmi, czy również dezynfekujemy ręce przed obiadem z familią, wszyscy jesteśmy narażeni na tę całościową cząstkę w pewnym momencie naszego codziennego życia.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
  • 14/02/2023